Rubriky
Starostlivosť o nábytok

Čistenie sedačiek

Máte pocit, že vaša sedačka stratila svoj prirodzený vzhľad? Chceli by ste ju vrátiť do pôvodného stavu? Riešenie je veľmi jednoduché. Na trhu sa nachádza množstvo produktov, ktoré sú vhodné na ošetrenie všetkých druhov sedačiek, od textilných až po kožené. Poďme sa postupne pozrieť na viaceré druhy poťahových materiálov.

Ako prvé sú textilné sedačky. Textil je veľmi oblúbený pre svoju dostupnosť, avšak textilné sedačky, najmä z bavlnenej látky majú kratšiu životnosť. Ideálnym spôsobom čistenia textilných sedačiek je tepovanie. Do tepovania môžete pridať prostriedok určený výhradne na čistenie textilných sedačiek, alebo to skúsiť s bežným odstraňovačom škvŕn. Dôležité je nechat sedačku následne dokonale uschnúť a predísť tak vytváraniu fľakov.

Druhom textilných sedačiek sú aj plyšové sedačky a sedačky vyrobené z mikrovlákna.  Pri plyšových sedačkách platí jedno základné pravidlo. Nesmú sa drhnúť! Mohlo by dôjsť k poškodeniu poťahového materiálu.

Sedačky z mikrovlákna svojim výzorom nápadne pripomínajú semiš, sú odolné a veľmi príjemné na dotyk. Ich čistenie je jednoduché. Existujú rôzne prípravky na čistenie sedačiek z mikrovlákna, avšak niekedy je postačujúce  pretrieť sedačku vlhčenou handrou (najmä pri odstraňovaní čerstvých škvŕn).

Pri kožených sedačkách je dobré, ihneď po kúpe, venovať pozornosť ich správnemu umiestneniu. Slnečné lúče z nich môžu vyťahovať farbu, tepelný zdroj môže spôsobiť vysúšanie kože. Pri ošetrovaní kože je vhodné použiť špeciálne prípravky určené na kožu. Je rozumné vyvarovať sa použitiu bežného saponátu. Mohol by spôsobiť vysušenie povrchového materiálu. Prípravky na čistenie kožených sedačiek dostanete bežne zakúpiť v galantérií alebo predajni nábytku. Pred samotným čistením je vhodné sedačku utrieť vlhčenou špongiou a odstrániť tak povrchovú vrstvu prachu. Následne aplykovať prostriedok priamo na kožu. Vačšinu prípravkov je potrebné utrieť a nechať sedačku bez zaťažovania uschnúť. Po uschnutí sedačky môžete použit aj špeciálny krém, ktorý sedačke dodá pôvodný lesk.

Na každú sedačku sa usádza prach a nečistoty. Práve preto je nevyhnutné venovať čas jej čisteniu. Vaša sedačka Vám za takúto starostlivosť určite poďakuje a bude slúžiť ešte veľmi dlho.

Prinášame vám video návod na čistenie kožených sedačiek: http://www.nasedacky.sk/o-kozi/osetrenie-a-cistenie/

Elmina ponúká prvotriedné sedačky rôzných výrobcov a štýlov.

Rubriky
Materiál nábytku

Kožené sedačky – luxus na pohľad

Koža je už dlhé roky používaná ako jeden z najlepších materiálov na výrobu sedačiek. Kožené sedacie súpravy sú vysoko kvalitné, práve vďaka skvelým vlastnostiam kože, medzi ktoré patrí hlavne jej pevnosť a dlhotrvácnosť. Kožené sedačky sú tým najlepším, čo si môžete do svojej obývačky kúpiť.

Existuje veľa druhov kože, no ak sa jedná o právú kožu, nemusíte sa obávať, že kúpite niečo nekvalitné. Vo všeobecnosti samozrejme platí, že čím je sedačka drahšia, tým je aj koža použitá na jej výrobu kvalitnejšia. Je už na Vás, aby ste našli koženú sedaciu súpravu s najvhodnejším pomerom medzi cenou a kvalitou.

Ďalším aspektom, kvôli ktorému si ľudia radi kupujú kožené sedačky, je ich luxus. Kožené sedacie súpravy pôsobia luxusne a vytvárajú v domácnosti atmosféru, ktorú tie textilné jednoducho nenahradia. Samozrejmosťou je, že za luxus si musíte priplatiť. Dávajte pozor na lacné kožené sedačky, pretože tie bývajú často vyrábané z koženky, alebo z menej kvalitnej kože v kombinácií s koženkou. Tieto sedačky však svojou kvalitou a luxusom značne zaostávajú za tými drahšími.

V súčasnosti, ako je tomu takmer pri všetkom nábytku, sa kožené sedačky vyrábajú hlavne v modernom štýle s jednoduchými tvarmi, ktoré sa dajú krásne nakombinovať a prispôsobiť Vašim požiadavkam. Ak ste však zástancom klasického štýlu a máte radi honosné luxusné kožené sedačky klasického štýlu, určite sa Vám podarí nájsť sedačku podľa Vašich predstáv.

Kvalitná kožená sedačka je niečo, čo žiadna iná sedačka nenahradí. Je krásna, luxusná a dlho vydrží. Za tieto výhody si však budete musieť priplatiť. Investícia do kvalitnej koženej sedacej súpravy je však niečo, čo sa určite oplatí. Budete mať doma kus kvalitného nábytku, ktorý bude pôsobiť elegantne a esteticky, a zároveň Vás svojou kvalitou a komfortom poteší, keď si budete chcieť posedieť v pohodlí Vašej obývačky.

Rubriky
Materiál nábytku

Textilné sedačky

Textil je ďalším skvelým materiálom na výrobu sedacích súprav. Textilné sedačky vynikajú svojou pohodlnosťou, jednoduchosťou, peknými farbami a textilom s rôznymi povrchovými úpravami. Neprinesú síce do vašej obývačky taký luxus, ako kožené sedačky, no samozrejme majú svoje výhody, vďaka ktorým si stále udržiavajú mnoho spokojných majiteľov, ktorí by ich za nič nevymenili.

Hlavným plusom textilných sedačiek je ich pohodlnosť. Textil prepúšťa viac vzduchu ako koža, vďaka čomu sa hlavne v letných mesiacoch na textilných sedačkách sedí oveľa príjemnejšie, nepotíte sa na nich a nelepia sa na telo. Naopak v zime nepôsobia chladivým dojmom. Všeobecne sa na nich sedí pohodlne a prispôsobia sa teplote vášho tela, vďaka textilu, ktorý je navyše veľmi príjemný na dotyk.

Ďalšou výhodou textilných sedacích súprav je variabilita materiálu. Textilné čalúnenie sedačky sa vyrába z rôznych typov textilu, ktorý navyše môže byť akejkoľvek farby, akú si len viete predstaviť. Farebné vzorkovníky textilných sedačiek bývajú väčšinou mnohonásobne bohatšie, ako je tomu u kožených, čo zaručí, že si určite vyberiete sedačku, ktorá bude skvele dopĺňať interiér vášho bytu.

Textilné sedačky síce nie sú také kvalitné, ako kožené, no výrobcovia nábytku sa snažia vyrobiť také, ktoré dlho vydržia a sú jednoducho udržiavateľné. Na druhej strane sú textilné sedačky oveľa lacnejšie, ako kožené. Vďaka tomu je ich kúpa menej nákladná. Kúpu textilnej sedačky určite nebudete ľutovať.