Rubriky
Materiál nábytku Starostlivosť o nábytok

Čistenie sedačky nemusí byť špinavá práca

Sedačky patria jednoznačne medzi najpoužívanejší a zároveň najobľúbenejší kúsok nábytku v každej domácnosti. Niet preto divu, že práve ony dostávajú často najviac zabrať. Šikovná ruka dieťaťa, nechcený darček od domáceho miláčika či chvíľka nepozornosti môžu poškodiť váš obľúbený kus nábytku. My vám však poradíme, ako vyčistiť sedačku rýchlo a jednoducho.

Najdôležitejšie je vybrať si vhodný typ sedačky

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere sedačky je výber správneho typu materiálu vzhľadom na vašu domácnosť či využívanie sedačky. Nie všetky typy poťahov reagujú na zašpinenie rovnako a každý typ si vyžaduje iný spôsob čistenia.

Ekokoža pôsobí luxusnejším dojmom a neprepustí tekutiny, je však náchylná na čmáranice od pera alebo škrabance po zvieratách. Najčastejšia látková sedačka je naopak odolnejšia voči oderu, no tekuté škvrny jej dajú zabrať.

Ak ste však z rôznych dôvodov presvedčení o výbere sedačky s látkovým poťahom, rozhodne by sme siahli po materiáli s funkciou AquaClean. Ten neprepúšťa tekutiny do vnútra sedačky a prípadné mokré škvrny tak nevsiaknu do látky. Zároveň ich môžete jednoducho utrieť handričkou a máte po problémoch.

Samozrejme, nie každá sedačka ponúka tento druh poťahu, preto je dôležité pri zašpinení zasiahnúť čo najskôr, alebo nájsť iný spôsob jej vyčistenia. Fľaky či iné znečistenia sa snažte vyčistiť okamžite, ako sa na sedačke objavia. Aj niekoľkominútové čakanie totiž môže spôsobiť to, že sa škvrna do látky „zažerie“ a jej čistenie tak bude omnoho ťažšie. Čím skôr sa do čistenia pustíte, tým menej úsilia budete na jej odstránenie potrebovať.

Zašpinili ste si sedačku jedlom či pitím? Žiaden problém

Azda najbežnejším typom znečistenia sedačky je fľak od pitia či jedla. Najčastejšie to poznáme z návštev, rodinných osláv a iných udalostí, kedy sa v domácnosti stretne viac ľudí naraz a opatrnosť ide bokom. 

Látkové sedačky

Pri látkových sedačkách pomôže škvrny zlikvidovať aj mydlová voda. Vlhkou handričkou trieme znečistené miesto, nie však silno, aby sme nepoškodili textíliu. Napokon na vysatie vlhkosti použijeme suchú bavlnenú handričku. S mastnými škvrnami si zas poradí silnejší roztok saponátu alebo mydla.

Sedačky z plyšu

Pokiaľ máte sedačku z takzvaného plyšu, držte sa základného pravidla, ktoré hovorí, že takýto poťah sa nesmie drhnúť. Nesprávnym zaobchádzaním s týmto materiálom by mohlo dôjsť k poškodeniu poťahu.

Kožené sedačky

Pri kožených sedačkách je dôležité vzniknuté škvrny viac „nerozmazávať“ a postupne ich takzvane vytierať. Ideálna je na to suchá handrička, detské utierky a v prípade silného znečistenia siahnite po prípravkoch špeciálne určených na kožené sedačky, ktorých nájdete na trhu mnoho. Domácim pomocníkom proti škvrnám na koženej sedačke je aj prípravok, ktorý si vyrobíte spojením octu a ľanového oleja v pomere 1:1. Výsledok vás zaručene prekvapí.

Čo robiť, keď sa doma objavia vši?

Aj napriek tomu, že v širokej verejnosti panuje predstava, že vši sú predovšetkým znakom nečistoty, nie je tomu úplne tak. Vši nie sú choroba neporiadnikov a rovnako nie je ani hanbou, keď ich znenazdajky dostanete.

Rozlišujeme totiž vši šatové, ktoré sa vyskytujú predovšetkým u ľudí bez domova, či u tých, ktorí zanedbávajú svoju osobnú hygienu, no ich výskyt je zriedkavý. Omnoho častejšie sa doma môžeme stretnúť so všami detskými, ktoré deti najčastejšie prinesú domov zo školy. 

Prvý inštinkt väčšine z nás hovorí, že pri zanesení detských vší domov, musíme celý byt poriadne vydezinfikovať, upratať a zlikvidovať ich prítomnosť. Netreba však šíriť paniku. Tieto vši totižto mimo hlavy prežívajú veľmi krátko, v závislosti na teplote a vlhkosti ide o dobu niekoľkých minút. Ak aj napriek tomu tŕpnete pri pomyslení, že máte doma vši, môžete využiť napríklad osvedčené nástroje, ktoré vši a hnidy 100% odstránia.

S rokmi prichádza aj opotrebovanie a škvrny od potu

Ako sme už spomínali, textil je veľmi obľúbeným poťahovým materiálom sedačiek pre svoju dostupnosť, avšak textilné sedačky, najmä z bavlnenej látky, majú kratšiu životnosť. Rovnako na nich pomerne rýchlo vidieť rôzne opotrebenia či škvrny, napríklad aj od potu. Ideálnym spôsobom čistenia textilných sedačiek je v tomto prípade tepovanie.

Do tepovania môžete pridať prostriedok určený výhradne na čistenie textilných sedačiek, alebo to skúsiť s bežným odstraňovačom škvŕn. Do sedačky je pod tlakom vstreknutá voda s čistiacim prostriedkom, ktorý na seba naviaže nečistoty a okamžite je odsatý zo sedačky von. Dôležité je následne nechať sedačku dokonale uschnúť a predísť tak vytváraniu fľakov. Najlepšie je však zveriť sa do rúk odborníkom, ktorý vašu sedačku profesionálne vyčistia.

Pokiaľ si na tepovanie netrúfate a znečistenie nie je veľkého rozsahu, vhodné sú kartáčiky s prírodnými štetinami alebo mäkká zubná kefka. Škvrnu vykefujte tak, aby ste z nej odstránili zaschnutú povrchovú vrstvu. Pred mokrým čistením prebehnite sedačku vysávačom, ktorý vysaje prípadné nečistoty. Pokračujte čistením namokro a po skončení nechajte látku dôkladne vyschnúť. Ak sa po tomto procese fľaky znovu objavia, je potrebné ho celý znovu zopakovať.

Keď v sebe dieťa prebudí umeleckú dušu

Poznáte to. Keď je vaše dieťa, ktoré drží v ruke pero či ceruzku v blízkosti sedačky, nie vždy to musí dopadnúť dobre. Nemusíte však vešať hlavu. V prípade, že vlastníte koženú sedačku, pomôcť by mali obyčajné vlhčené obrúsky. Ak to nepôjde ani s nimi, skúste napríklad odlakovač na nechty. V tomto prípade však odporúčame odlakovač aplikovať najprv na malé, menej viditeľné miesto, ak by naňho koža zle zareagovala.

Ak vlastníte látkovú sedačku s technológiou AquaClean, o problémy máte postarané. Stačí inkriminované miesto pretrieť mokrou handričkou a po čmáraniciach nezostane ani pamiatka. Pokiaľ takýto typ poťahu nemáte, stačí mierne navhlčená handrička, na ktorú môžete pridať kus alkoholu alebo rozpúšťadla, ktoré nemá olejový základ a škvrna je preč.

Činiť sa môžu aj domáci miláčikovia

Domáci miláčikovia nám pripravujú množstvo radostných chvíľ no z času na čas nás vedia aj poriadne potrápiť. Asi každý pozná ten moment prekvapenia, keď si nájdete svoju sedačku takpovediac „označkovanú“. Odstrániť takto zašpinené miesto môžete klasicky ako pri bežnom obliatí, teda tekutinu rýchlo odsať obyčajnou bielou handričkou a ošetriť vlažnou vodou alebo neutrálnym mydlovým roztokom.

V tomto prípade je nesmierne dôležitá prevencia. Aby ste predišli opätovnému znečisteniu miesta od vášho psa či mačičky, je nutné odstrániť aj samotný pach. Podariť sa vám to môže zmiešaním šálky vlažnej vody, lyžice octu a lyžice jari. Zmes napeňte a nechajte päť minút pôsobiť. Následne miesto stačí pretrieť suchou handričkou.

Ak vás ale trápia všadeprítomné chlpy, ideálnym riešením je sedačka z ekokože. Tento materiál totiž nezadržiava pachy a chlpy z neho ľahko vyčistíte obyčajnou navhlčenou handričkou.

Rubriky
Starostlivosť o nábytok

Čistenie sedačiek

Máte pocit, že vaša sedačka stratila svoj prirodzený vzhľad? Chceli by ste ju vrátiť do pôvodného stavu? Riešenie je veľmi jednoduché. Na trhu sa nachádza množstvo produktov, ktoré sú vhodné na ošetrenie všetkých druhov sedačiek, od textilných až po kožené. Poďme sa postupne pozrieť na viaceré druhy poťahových materiálov.

Ako prvé sú textilné sedačky. Textil je veľmi oblúbený pre svoju dostupnosť, avšak textilné sedačky, najmä z bavlnenej látky majú kratšiu životnosť. Ideálnym spôsobom čistenia textilných sedačiek je tepovanie. Do tepovania môžete pridať prostriedok určený výhradne na čistenie textilných sedačiek, alebo to skúsiť s bežným odstraňovačom škvŕn. Dôležité je nechat sedačku následne dokonale uschnúť a predísť tak vytváraniu fľakov.

Druhom textilných sedačiek sú aj plyšové sedačky a sedačky vyrobené z mikrovlákna.  Pri plyšových sedačkách platí jedno základné pravidlo. Nesmú sa drhnúť! Mohlo by dôjsť k poškodeniu poťahového materiálu.

Sedačky z mikrovlákna svojim výzorom nápadne pripomínajú semiš, sú odolné a veľmi príjemné na dotyk. Ich čistenie je jednoduché. Existujú rôzne prípravky na čistenie sedačiek z mikrovlákna, avšak niekedy je postačujúce  pretrieť sedačku vlhčenou handrou (najmä pri odstraňovaní čerstvých škvŕn).

Pri kožených sedačkách je dobré, ihneď po kúpe, venovať pozornosť ich správnemu umiestneniu. Slnečné lúče z nich môžu vyťahovať farbu, tepelný zdroj môže spôsobiť vysúšanie kože. Pri ošetrovaní kože je vhodné použiť špeciálne prípravky určené na kožu. Je rozumné vyvarovať sa použitiu bežného saponátu. Mohol by spôsobiť vysušenie povrchového materiálu. Prípravky na čistenie kožených sedačiek dostanete bežne zakúpiť v galantérií alebo predajni nábytku. Pred samotným čistením je vhodné sedačku utrieť vlhčenou špongiou a odstrániť tak povrchovú vrstvu prachu. Následne aplykovať prostriedok priamo na kožu. Vačšinu prípravkov je potrebné utrieť a nechať sedačku bez zaťažovania uschnúť. Po uschnutí sedačky môžete použit aj špeciálny krém, ktorý sedačke dodá pôvodný lesk.

Na každú sedačku sa usádza prach a nečistoty. Práve preto je nevyhnutné venovať čas jej čisteniu. Vaša sedačka Vám za takúto starostlivosť určite poďakuje a bude slúžiť ešte veľmi dlho.

Prinášame vám video návod na čistenie kožených sedačiek: http://www.nasedacky.sk/o-kozi/osetrenie-a-cistenie/

Elmina ponúká prvotriedné sedačky rôzných výrobcov a štýlov.

Rubriky
Materiál nábytku

Kožené sedačky – luxus na pohľad

Koža je už dlhé roky používaná ako jeden z najlepších materiálov na výrobu sedačiek. Kožené sedacie súpravy sú vysoko kvalitné, práve vďaka skvelým vlastnostiam kože, medzi ktoré patrí hlavne jej pevnosť a dlhotrvácnosť. Kožené sedačky sú tým najlepším, čo si môžete do svojej obývačky kúpiť.

Existuje veľa druhov kože, no ak sa jedná o právú kožu, nemusíte sa obávať, že kúpite niečo nekvalitné. Vo všeobecnosti samozrejme platí, že čím je sedačka drahšia, tým je aj koža použitá na jej výrobu kvalitnejšia. Je už na Vás, aby ste našli koženú sedaciu súpravu s najvhodnejším pomerom medzi cenou a kvalitou.

Ďalším aspektom, kvôli ktorému si ľudia radi kupujú kožené sedačky, je ich luxus. Kožené sedacie súpravy pôsobia luxusne a vytvárajú v domácnosti atmosféru, ktorú tie textilné jednoducho nenahradia. Samozrejmosťou je, že za luxus si musíte priplatiť. Dávajte pozor na lacné kožené sedačky, pretože tie bývajú často vyrábané z koženky, alebo z menej kvalitnej kože v kombinácií s koženkou. Tieto sedačky však svojou kvalitou a luxusom značne zaostávajú za tými drahšími.

V súčasnosti, ako je tomu takmer pri všetkom nábytku, sa kožené sedačky vyrábajú hlavne v modernom štýle s jednoduchými tvarmi, ktoré sa dajú krásne nakombinovať a prispôsobiť Vašim požiadavkam. Ak ste však zástancom klasického štýlu a máte radi honosné luxusné kožené sedačky klasického štýlu, určite sa Vám podarí nájsť sedačku podľa Vašich predstáv.

Kvalitná kožená sedačka je niečo, čo žiadna iná sedačka nenahradí. Je krásna, luxusná a dlho vydrží. Za tieto výhody si však budete musieť priplatiť. Investícia do kvalitnej koženej sedacej súpravy je však niečo, čo sa určite oplatí. Budete mať doma kus kvalitného nábytku, ktorý bude pôsobiť elegantne a esteticky, a zároveň Vás svojou kvalitou a komfortom poteší, keď si budete chcieť posedieť v pohodlí Vašej obývačky.

Rubriky
Materiál nábytku

Textilné sedačky

Textil je ďalším skvelým materiálom na výrobu sedacích súprav. Textilné sedačky vynikajú svojou pohodlnosťou, jednoduchosťou, peknými farbami a textilom s rôznymi povrchovými úpravami. Neprinesú síce do vašej obývačky taký luxus, ako kožené sedačky, no samozrejme majú svoje výhody, vďaka ktorým si stále udržiavajú mnoho spokojných majiteľov, ktorí by ich za nič nevymenili.

Hlavným plusom textilných sedačiek je ich pohodlnosť. Textil prepúšťa viac vzduchu ako koža, vďaka čomu sa hlavne v letných mesiacoch na textilných sedačkách sedí oveľa príjemnejšie, nepotíte sa na nich a nelepia sa na telo. Naopak v zime nepôsobia chladivým dojmom. Všeobecne sa na nich sedí pohodlne a prispôsobia sa teplote vášho tela, vďaka textilu, ktorý je navyše veľmi príjemný na dotyk.

Ďalšou výhodou textilných sedacích súprav je variabilita materiálu. Textilné čalúnenie sedačky sa vyrába z rôznych typov textilu, ktorý navyše môže byť akejkoľvek farby, akú si len viete predstaviť. Farebné vzorkovníky textilných sedačiek bývajú väčšinou mnohonásobne bohatšie, ako je tomu u kožených, čo zaručí, že si určite vyberiete sedačku, ktorá bude skvele dopĺňať interiér vášho bytu.

Textilné sedačky síce nie sú také kvalitné, ako kožené, no výrobcovia nábytku sa snažia vyrobiť také, ktoré dlho vydržia a sú jednoducho udržiavateľné. Na druhej strane sú textilné sedačky oveľa lacnejšie, ako kožené. Vďaka tomu je ich kúpa menej nákladná. Kúpu textilnej sedačky určite nebudete ľutovať.