Rubriky
Materiál nábytku Starostlivosť o nábytok

Čistenie sedačky nemusí byť špinavá práca

Sedačky patria jednoznačne medzi najpoužívanejší a zároveň najobľúbenejší kúsok nábytku v každej domácnosti. Niet preto divu, že práve ony dostávajú často najviac zabrať. Šikovná ruka dieťaťa, nechcený darček od domáceho miláčika či chvíľka nepozornosti môžu poškodiť váš obľúbený kus nábytku. My vám však poradíme, ako vyčistiť sedačku rýchlo a jednoducho.

Najdôležitejšie je vybrať si vhodný typ sedačky

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere sedačky je výber správneho typu materiálu vzhľadom na vašu domácnosť či využívanie sedačky. Nie všetky typy poťahov reagujú na zašpinenie rovnako a každý typ si vyžaduje iný spôsob čistenia.

Ekokoža pôsobí luxusnejším dojmom a neprepustí tekutiny, je však náchylná na čmáranice od pera alebo škrabance po zvieratách. Najčastejšia látková sedačka je naopak odolnejšia voči oderu, no tekuté škvrny jej dajú zabrať.

Ak ste však z rôznych dôvodov presvedčení o výbere sedačky s látkovým poťahom, rozhodne by sme siahli po materiáli s funkciou AquaClean. Ten neprepúšťa tekutiny do vnútra sedačky a prípadné mokré škvrny tak nevsiaknu do látky. Zároveň ich môžete jednoducho utrieť handričkou a máte po problémoch.

Samozrejme, nie každá sedačka ponúka tento druh poťahu, preto je dôležité pri zašpinení zasiahnúť čo najskôr, alebo nájsť iný spôsob jej vyčistenia. Fľaky či iné znečistenia sa snažte vyčistiť okamžite, ako sa na sedačke objavia. Aj niekoľkominútové čakanie totiž môže spôsobiť to, že sa škvrna do látky „zažerie“ a jej čistenie tak bude omnoho ťažšie. Čím skôr sa do čistenia pustíte, tým menej úsilia budete na jej odstránenie potrebovať.

Zašpinili ste si sedačku jedlom či pitím? Žiaden problém

Azda najbežnejším typom znečistenia sedačky je fľak od pitia či jedla. Najčastejšie to poznáme z návštev, rodinných osláv a iných udalostí, kedy sa v domácnosti stretne viac ľudí naraz a opatrnosť ide bokom. 

Látkové sedačky

Pri látkových sedačkách pomôže škvrny zlikvidovať aj mydlová voda. Vlhkou handričkou trieme znečistené miesto, nie však silno, aby sme nepoškodili textíliu. Napokon na vysatie vlhkosti použijeme suchú bavlnenú handričku. S mastnými škvrnami si zas poradí silnejší roztok saponátu alebo mydla.

Sedačky z plyšu

Pokiaľ máte sedačku z takzvaného plyšu, držte sa základného pravidla, ktoré hovorí, že takýto poťah sa nesmie drhnúť. Nesprávnym zaobchádzaním s týmto materiálom by mohlo dôjsť k poškodeniu poťahu.

Kožené sedačky

Pri kožených sedačkách je dôležité vzniknuté škvrny viac „nerozmazávať“ a postupne ich takzvane vytierať. Ideálna je na to suchá handrička, detské utierky a v prípade silného znečistenia siahnite po prípravkoch špeciálne určených na kožené sedačky, ktorých nájdete na trhu mnoho. Domácim pomocníkom proti škvrnám na koženej sedačke je aj prípravok, ktorý si vyrobíte spojením octu a ľanového oleja v pomere 1:1. Výsledok vás zaručene prekvapí.

Čo robiť, keď sa doma objavia vši?

Aj napriek tomu, že v širokej verejnosti panuje predstava, že vši sú predovšetkým znakom nečistoty, nie je tomu úplne tak. Vši nie sú choroba neporiadnikov a rovnako nie je ani hanbou, keď ich znenazdajky dostanete.

Rozlišujeme totiž vši šatové, ktoré sa vyskytujú predovšetkým u ľudí bez domova, či u tých, ktorí zanedbávajú svoju osobnú hygienu, no ich výskyt je zriedkavý. Omnoho častejšie sa doma môžeme stretnúť so všami detskými, ktoré deti najčastejšie prinesú domov zo školy. 

Prvý inštinkt väčšine z nás hovorí, že pri zanesení detských vší domov, musíme celý byt poriadne vydezinfikovať, upratať a zlikvidovať ich prítomnosť. Netreba však šíriť paniku. Tieto vši totižto mimo hlavy prežívajú veľmi krátko, v závislosti na teplote a vlhkosti ide o dobu niekoľkých minút. Ak aj napriek tomu tŕpnete pri pomyslení, že máte doma vši, môžete využiť napríklad osvedčené nástroje, ktoré vši a hnidy 100% odstránia.

S rokmi prichádza aj opotrebovanie a škvrny od potu

Ako sme už spomínali, textil je veľmi obľúbeným poťahovým materiálom sedačiek pre svoju dostupnosť, avšak textilné sedačky, najmä z bavlnenej látky, majú kratšiu životnosť. Rovnako na nich pomerne rýchlo vidieť rôzne opotrebenia či škvrny, napríklad aj od potu. Ideálnym spôsobom čistenia textilných sedačiek je v tomto prípade tepovanie.

Do tepovania môžete pridať prostriedok určený výhradne na čistenie textilných sedačiek, alebo to skúsiť s bežným odstraňovačom škvŕn. Do sedačky je pod tlakom vstreknutá voda s čistiacim prostriedkom, ktorý na seba naviaže nečistoty a okamžite je odsatý zo sedačky von. Dôležité je následne nechať sedačku dokonale uschnúť a predísť tak vytváraniu fľakov. Najlepšie je však zveriť sa do rúk odborníkom, ktorý vašu sedačku profesionálne vyčistia.

Pokiaľ si na tepovanie netrúfate a znečistenie nie je veľkého rozsahu, vhodné sú kartáčiky s prírodnými štetinami alebo mäkká zubná kefka. Škvrnu vykefujte tak, aby ste z nej odstránili zaschnutú povrchovú vrstvu. Pred mokrým čistením prebehnite sedačku vysávačom, ktorý vysaje prípadné nečistoty. Pokračujte čistením namokro a po skončení nechajte látku dôkladne vyschnúť. Ak sa po tomto procese fľaky znovu objavia, je potrebné ho celý znovu zopakovať.

Keď v sebe dieťa prebudí umeleckú dušu

Poznáte to. Keď je vaše dieťa, ktoré drží v ruke pero či ceruzku v blízkosti sedačky, nie vždy to musí dopadnúť dobre. Nemusíte však vešať hlavu. V prípade, že vlastníte koženú sedačku, pomôcť by mali obyčajné vlhčené obrúsky. Ak to nepôjde ani s nimi, skúste napríklad odlakovač na nechty. V tomto prípade však odporúčame odlakovač aplikovať najprv na malé, menej viditeľné miesto, ak by naňho koža zle zareagovala.

Ak vlastníte látkovú sedačku s technológiou AquaClean, o problémy máte postarané. Stačí inkriminované miesto pretrieť mokrou handričkou a po čmáraniciach nezostane ani pamiatka. Pokiaľ takýto typ poťahu nemáte, stačí mierne navhlčená handrička, na ktorú môžete pridať kus alkoholu alebo rozpúšťadla, ktoré nemá olejový základ a škvrna je preč.

Činiť sa môžu aj domáci miláčikovia

Domáci miláčikovia nám pripravujú množstvo radostných chvíľ no z času na čas nás vedia aj poriadne potrápiť. Asi každý pozná ten moment prekvapenia, keď si nájdete svoju sedačku takpovediac „označkovanú“. Odstrániť takto zašpinené miesto môžete klasicky ako pri bežnom obliatí, teda tekutinu rýchlo odsať obyčajnou bielou handričkou a ošetriť vlažnou vodou alebo neutrálnym mydlovým roztokom.

V tomto prípade je nesmierne dôležitá prevencia. Aby ste predišli opätovnému znečisteniu miesta od vášho psa či mačičky, je nutné odstrániť aj samotný pach. Podariť sa vám to môže zmiešaním šálky vlažnej vody, lyžice octu a lyžice jari. Zmes napeňte a nechajte päť minút pôsobiť. Následne miesto stačí pretrieť suchou handričkou.

Ak vás ale trápia všadeprítomné chlpy, ideálnym riešením je sedačka z ekokože. Tento materiál totiž nezadržiava pachy a chlpy z neho ľahko vyčistíte obyčajnou navhlčenou handričkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *